Psikolojik Ölçme ve Değerlendirme

 Psikolojik ölçme ve değerlendirme; bir takım testler yolu ile bilişsel, duygusal ve davranışsal işlevlerin değerlendirilmesidir. Rorschach Mürekkep Lekesi Testi, TAT Tematik Algı Testi, MMPI Testi yetişkinler için kullanılan bazı objektif ve projektif testlerdir.

Rorschach Mürekkep Lekesi Testi

             Rorschach, evrensel bir kişilik değerlendirme testi olup, mürekkep lekelerinin olduğu 10 adet karttan oluşur. Her yaştan bireye uygulanabilmektedir. Bireyin bilinçdışı süreçleri, beden imgesi, savunma mekanizmaları ve çatışmaları, nesne ilişkileri gibi kişinin ruhsal dünyasına, kişilik yapısına ait bilgiler verir.

TAT Tematik Algı Testi

             Tematik Algı Testi, projektif  bir kişilik testidir.  T.A.T, 30 adet kart ve 1 adet de boş karttan oluşur. Testi alan bireyden bu kartlara bakarak bir hikâye yazması, neler hissettirdiğini ve neler düşündürttüğünü anlatması istenir. Bireyin iç dünyası,iç dinamikleri, savunma mekanizmaları ve çatışmaları hakkında bilgi verir

MMPI Testi

             MMPI, bireyin kişilik özelliklerini ölçen objektif bir testtir. ABD’de Minesota Üniversitesi tarafından geliştirilmiş 566 maddeden oluşan bir testtir.

Spread the love
yayınlanan