Hakkımda

Psikolog / Psikoterapist / Ebru Sanatçısı Aysun Aktaş Özkafacı

19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdi.

2008-2010 yılları arasında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği tarafından Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği’nin (EABCT) eğitim standartlarına uyumlu olarak Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından “Kognitif ve Davranış Terapilerinin Temel İlkeleri ve Depresyon ve Anksiyete Bozukluklarının Tedavisinde Kullanımı” alanında verilen 200 saatlik  teorik eğitim ve süpervizyonları başarıyla tamamlamıştır. 2020 yılında Dr.Tahir Özakkaş tarafından verilen “Bütüncül Psikoterapi” eğitimini almaya başladı.

2012 yılında İstanbul Ar-el Üniversitesinde yüksek lisansını tamamlayarak, uzmanlık derecesini almıştır.

2016 yılında İST-KA ve Üsküdar kaymakamlığı tarafından yürütülen Hollanda ortaklı “Olumlu Davranış Geliştirme” projesinde formatörlük yapmıştır. Başarıyla tamamlanan proje kapsamında Üsküdar Kaymakamlığı tarafından kendisine teşekkür belgesi verilmiştir .2016-2018 yıllarında devam eden İ.Ü Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilimdalı “Sanat Psikoterapisi ve Rehabilitasyon” u programı’ nı başarıyla bitirmiştir. 2017-2020 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Sosyal Psikiyatri Anabilim dalında, yataklı servis hastaları ve ayaktan hastalarla olmak üzere ayrı ayrı düzenlenen “Ebru Atölye”lerinin yürütücülüğünü yapmıştır. İ.Ü Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalında devam eden eğitimini “Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tanısı Almış Bireylerle Ebru ile Yapılan Sanat psikoterapisi’nin Depresyon, Anksiyete ve Umutsuzluk düzeyine Etkisi” konulu araştırma projesi ile tamamlamıştır. 2018 yılında Uluslararası Psikiyatri hemşireliği kongresinde bu araştırma projesini bildiri olarak sunmuştur. 2019 yılında Uluslararası Toplum ve Şizofreni kongresine “Ruhsal Bozukluk Tanılı Bireylerde Ebru Sanatının Kullanıldığı Grup Terapi Sürecinin Değerlendirilmesi” konulu araştırmayla katılmıştır. Sanat Psikoterapileri derneğinin asil üyesidir ve derneğin “görsel sanatlar” komisyonunda çalışmalarına devam etmektedir.

2016 yılında Bağlarbaşı İhtisas okulunda başladığı ebru eğitimine ebru sanatçısı Yılmaz Eneş’in öğrencisi olarak devam etmiştir.  2017 yılında Temel sanat eğitimi dersleri almıştır. 2018 yılında 784 saatlik “Sanat ve Tasarım” eğitimini tamamlayarak Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsünden başarı sertifikası almıştır. 2018 yılında farklı tarihlerde İstanbul Üniversitesi Enuygar sanat atölyesinde üniversite öğrencilerine yönelik birçok kez Ebru sanatı workshop’u düzenlemiştir. Halen TİSEM de Minyatür sanatı eğitimine devam etmektedir.

2004 yılı Eylül ayında Jakarta’da Indian Cultural Center’da başladığı yoga eğitimine, 3 ay sonra haftanın üç günü bire-bir özel dersler alarak devam etmiştir. 200 saati aşan yoga eğitimi 2005 yılı haziran ayında tamamlamıştır. Şubat 2005 yılında Jakarta’da Oriental Reflexology Center’da başladığı “Ayak Refleksoloji” si eğitimini Haziran 2005 tarihinde başarıyla bitirerek, sertifika almaya hak kazanmıştır.

Bugüne kadar birçok objektif ve projektif test eğitimi almıştır. Belediye ve özel kurumda seminerler ve eğitimler vermiş, sanat psikoterapisi atölyeleri düzenlemiştir.

Ergen ve Yetişkin bireylerle, bireysel ve grupla psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon ve Anksiyete Bozuklukları, Kişilik Örgütlenmeleri, Yakın İlişkiler, Aile ve Evlilik danışmanlığı çalışma alanlarıdır.

Spread the love
yayınlanan
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir